hirdetés
hirdetés
2024. április. 25., csütörtök - Márk.
hirdetés

Inszerciós mutagenezis a génterápiában és az őssejt-biológiában

   Bevezetés
   Állatkísérletek és klinikai vizsgálatok igazolták, hogy a transzgének részlegesen véletlenszerű (semirandom) inszerciója a vérképző sejtek kromoszomális DNS állományába nagymértékben befolyásolja a klonális diverzitást és az egyébként intakt vérképzésben klonális dominanciát, és akár leukaemia vagy sarcoma kialakulását eredményezheti. E megfigyelések az őssejtbiológusok számára azt jelentik, hogy a poliklonalitás egy igen sérülékeny egyensúlyi folyamat eredménye a vérképző rendszerben. A klinikai hematológusok számára a génterápiás beavatkozásokkal indukált leukaemia lehetősége „rossz hírt” jelent, amely beárnyékolja a sejtterápia területén a vérképző őssejtek felhasználásával elért eredményeket. A génvektor által megvalósuló inszerciós mutagenezis révén fellépő klonális egyensúlyhiány kialakulási mechanizmusának megismerése az őssejt-biológia fontos előrelépése lehet, új korszakot nyithat meg a klinikai vizsgálatokban, és a nagyobb biológiai biztonság ígérete mellett a terápiás hatékonyság növekedését is eredményezheti.
  
   A klinikai tanulmányokból és állatkísérletekből származó megfigyelések
   Az egér leukaemia-vírus (MLV) alapú, viszonylag egyszerű génvektorok által indukált leukaemiás megbetegedésekről 2002. óta állatkísérletes modellekben [1–3] és klinikai vizsgálatokban is beszámoltak [4]. Ezeket a vizsgálatokat korábbi összefoglalók tárgyalták. Az elmúlt évben közölték azt a fontos új megfigyelést, hogy a retrovírus vektorok klonális egyensúlyhiányt eredményezhetnek az ember és a nem humán főemlősök vérképző rendszerében. Ezek az eredmények nemcsak érdekes vitát gerjesztettek a génterápiát követő klonális egyensúlyhiány hátterében álló betegspecifikus kofaktorok szerepéről, hanem új, funkcionális genomikai megközelítés igényét is felvetették.

A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!

A kulcsos tartalmak megtekintéséhez orvosi regisztráció (pecsétszám) szükséges, amely ingyenes és csak 2 percet vesz igénybe.
E-mail cím:
Jelszó:
Christopher Baum
a szerző cikkei

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés