2024. április. 20., szombat - Tivadar.

Hétfőtől karanténba kell vonulniuk a Nagy-Britanniába érkezőknek

Hétfőtől kéthetes karanténba kell vonulniuk a külföldről Nagy-Britanniába érkezőknek. Már nincsenek korlátozások a Magyarország és Németország közötti személyforgalomban. Nemzetközi összefoglaló.

Hétfőtől kéthetes karanténba kell vonulniuk a külföldről Nagy-Britanniába érkezőknek. A brit kormány indoklása szerint az intézkedés célja annak megakadályozása, hogy az immár visszavonulóban lévő nagy-britanniai koronavírus-járvány a külföldről behurcolt fertőzések miatt ismét fellángoljon. Az új szabályozás alapján a külföldről érkezőknek, köztük a brit állampolgároknak is elérhetőségi helyszínazonosító kérdőívet kell kitölteniük, amelyben bejelentik, hogy hol töltik az elkülönítés 14 napját és ott milyen módon lehet felvenni velük a kapcsolatot. A brit kormány online felületén elérhető kérdőívet még az utazás előtt ki kell tölteni, és a beutazóknak vagy nyomtatott formában, vagy telefonjukban, elektronikusan tárolt formában, a határrendészeti hatóságok kérésére fel kell mutatniuk a kitöltést igazoló bizonylatot.

A kérdőív kitöltésének elmulasztása esetén a beutazó 100 font (38 500 forint) helyszíni bírsággal sújtható. Arra, aki nem tartja magát a karanténelőíráshoz, a hatóságok ezer font (385 ezer forint) pénzbüntetést szabhatnak ki. Minősített esetben büntetőeljárás is indítható, és a szabálysértő külföldi állampolgárokat ki lehet toloncolni Nagy-Britanniából.

Ha a beutazó nem tud megfelelő nagy-britanniai lakhelyet megjelölni, a brit kormány gondoskodik elszállásolásáról a karantén 14 napjára, de a szállásdíjat ebben az esetben a beutazónak kell fizetnie. Az érintettek a karantén két hete alatt munkába, iskolába nem járhatnak, közterületen nem tartózkodhatnak, tömegközlekedési eszközökkel vagy taxival nem utazhatnak. Élelmiszerek és egyéb alapvető cikkek vásárlása céljából az elkülönítésben lévők akkor hagyhatják el lakóhelyüket, ha nincs olyan ismerősük vagy hozzátartozójuk, akik ezek beszerzéséről gondoskodni tudnak számukra.

Mentességet jelent a lakhelyelhagyási tilalom alól, ha az érintettnek sürgős orvosi ellátásra van szüksége, ha közeli hozzátartozója temetésén kíván jelen lenni, ha valamilyen jogi eljárásban kell részt vennie, vagy ha veszélyhelyzet miatt kell távoznia tartózkodási helyéről. Ha valaki olyan helyen tölti a karanténidőszakot, ahol mások is laknak életvitelszerűen, az ott lakókra nem vonatkozik a karanténelőírás, vagyis ők elhagyhatják a lakóhelyet, de csak akkor, ha nem a karanténra kötelezett személlyel együtt utaztak be külföldről Nagy-Britanniába.    

A karanténrendelkezés alól mentesülnek a teherfuvarozásban dolgozók, a külföldről érkező repülőgépek és vonatok személyzetének tagjai, a külföldről érkező orvosok és szakképzett egészségügyi munkavállalók, a diplomaták, nemzetközi szervezetek hivatalos látogatásra Nagy-Britanniába érkező képviselői, valamint azok a mezőgazdasági idénymunkások, akiknek szerződéses munkavégzési megbízásuk van, bár a munkáltatójuk által nyújtott lakóhelyükön a munkavégzés után nekik is elkülönülten kell tartózkodniuk. Nem vonatkozik a karanténintézkedés azokra a tranzitutasokra sem, akik brit repülőtereken más járatokra szállnak át, de nem lépik át az útlevélellenőrző pontokat.

A brit kormány ugyanakkor keresi a megállapodás lehetőségét olyan országokkal, amelyekben alacsony a fertőződési ráta. A belügyminisztérium szerint az indulás helyszínén végzett szűrővizsgálatok kölcsönös elismerése esetén egyezmény születhet arról, hogy az ezekből az országokból érkező utasokra ne vonatkozzanak a brit karanténszabályok.

*

Spanyolországban meghaladta a 241 ezret a regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma, közölte a spanyol egészségügyi minisztérium szombaton. Spanyol sajtóértesülések szerint a nyilvános helyeken kötelező marad a szájmaszk viselése azután is, hogy két hét múlva lejár a járvány miatt három hónapja bevezetett szükségállapot. A szabályszegőkre akár 100 eurós (34484 forint) bírságot is kiróhatnak.

A kormány várhatóan kedden ismerteti azt a szabályozás-tervezetet, amellyel a járványügyi intézkedések feloldása után szavatolná a biztonságot. A spanyol fővárosban három hónap szünet után szombaton újranyitottak a legnagyobb múzeumok. Az előzetes internetes regisztrációval már napokkal a nyitás előtt beteltek a férőhelyek.

*

Szlovénia várhatóan június 15-én megnyitja Olaszországgal közös határát, közölte szombaton Anze Logar külügyminiszter olasz kollégájával, Luigi Di Maióval közösen tartott ljubljanai sajtótájékoztatóján. Olaszországban a koronavírus-fertőzéssel kapcsolatos egészségügyi helyzet nagyon gyorsan javul, de egyes tartományokban eltérő képet mutat.

Ljubljana április végétől és május elejétől szigorú óvintézkedések mellett fokozatosan feloldotta a korlátozásokat, és újraindította a gazdaságot, május közepén pedig - elsőként az Európai Unióban - hivatalosan is bejelentette a járvány végét. Olaszország kivételével minden szomszédos országgal újranyitotta a határait, a horvát, magyar és osztrák állampolgárok korlátozások nélkül léphetik át a szlovén határt.

Szlovéniában a válságkabinet szombati közlése szerint az elmúlt egy napban öttel, 1484-re nőtt az új fertőzöttek száma, és nem regisztráltak új halálesetet az országban, így a járvány halálos áldozatainak száma 109 maradt. A szomszédos Horvátországban a legfrissebb adatok szerint az elmúlt 24 órában senkit nem diagnosztizáltak fertőzéssel, és nem regisztráltak új halálesetet sem, így az ismert koronavírus-fertőzöttek száma 2247, a járvány halálos áldozatainak száma pedig 103 maradt. Horvátország, hogy megmentse a nyári idényt, május végén megnyitotta határait több EU-tagállam állampolgárai előtt. Olaszország azonban egyelőre még nincs a kedvezményezett országok listáján.

*

Németországban a járványkezelés eredményesnek bizonyult, ez pedig megadja a lehetőséget arra, hogy a kormány megszüntesse a személyforgalomra vonatkozó korlátozásokat, közölte a külgazdasági és külügyminiszter szombaton közösségi oldalán. Szijjártó Péter szerint a személyforgalmi korlátozások megszüntetése rég várt enyhítés a németországi munkavállalók és családjaik számára. Németország Magyarország elsőszámú kereskedelmi partnere, számos magyar ember dolgozik Németországban, és az ő munkavállalásuk, illetve a családdal való kapcsolattartásuk az elmúlt időszakban komoly nehézségekbe ütközött. Ezért a kormány úgy döntött, hogy vasárnap reggel 8 órától megszünteti azokat a korlátozásokat, amelyek a Magyarország és Németország közötti személyforgalomra eddig vonatkoztak. Ez azt jelenti, hogy német állampolgárok szabadon beutazhatnak Magyarország területére, és azok a magyar emberek, akik Németországból térnek haza, mentesülnek a karanténkötelezettség alól.

*

Világszerte 6 896 179 ember fertőződött meg a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 399 785, a gyógyultaké pedig 3 087 315 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem vasárnap reggeli összesítése szerint.  A fertőzés 188 országban van jelen. A SARS-CoV-2 vírus okozta Covid-19 nevű betegség eddig az Egyesült Államokat sújtja a leginkább, ahol 1 920 061 a fertőzöttek száma, 109 143-an haltak meg, és 500 849-en meggyógyultak.

Brazíliában 672 846 fertőzöttről, 35 930 halálos áldozatról és 277 149 gyógyultról tudni. Oroszországban 458 102-re nőtt az igazolt fertőzöttek száma, a halálos áldozatoké 5717, a gyógyultaké 220 935. Az Egyesült Királyságban a fertőzöttek száma 286 294 volt, 40 548-an haltak meg a betegségben, és 1230-an gyógyultak ki belőle.

Indiában 246 628 fertőzöttet, 6946 halálos áldozatot és 119 293 gyógyultat jegyeztek fel. Spanyolországban 241 310 fertőzöttet, 27 135 halálos áldozatot és 150 376 gyógyultat regisztráltak. Olaszországban a fertőzöttek száma 234 801, a halálos áldozatoké 33 846, és 165 078-an gyógyultak fel a Covid-19-ből.

Peruban 191 758 fertőzöttet, 5301 halálos áldozatot és 82 731 gyógyultat regisztráltak. Franciaországban 190 759 fertőzöttről, 29 145 halálos áldozatról és 70 924 gyógyultról tudni. Németországban 185 450 a fertőzöttek száma, 8673 a halottaké, és 168 958-an meggyógyultak.

Iránban 169 425 fertőzöttről, 8209 halálesetről és 132 038 gyógyultról tudni.Törökországban 169 218 fertőzöttet regisztráltak eddig, a halálesetek száma 4669, a gyógyultaké 135 322. Chilében 127 745 fertőzöttet regisztráltak, a halálesetek száma 1541, a gyógyultaké 103 817. Mexikóban 113 619 fertőzöttet diagnosztizáltak a SARS-CoV-2 nevű vírussal, 13 511-en haltak bele a vírus okozta Covid-19 betegség szövődményeibe, a gyógyultak száma 80 830.

Pakisztánban 98 943 a regisztrált fertőzöttek száma, 2002 a halottaké és 33 465 a meggyógyultaké. Szaúd-Arábiából 98 869 fertőzöttet, 676 halálesetet és 71 791 gyógyultat jelentettek az egészségügyi hatóságok.
    Kanadában 96 475 fertőzöttet, 7850 halálos áldozatot és 54 087 gyógyultat tartottak számon. Kínában (Hongkong és Makaó nélkül) 84 186 fertőzéses esetet tartottak nyilván vasárnap reggel, 4638 halálos áldozatot és 79 424 felépültet.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely a közép-kínai Vuhanból terjedt el.

(forrás: MTI)

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés