hirdetés
hirdetés
2024. április. 24., szerda - György.
hirdetés

Boldog békeidők?

Tízből hat felnőtt úgy véli, hogy a második világháború és a rendszerváltás közötti időszak volt a legboldogabb - olvasható a GfK Hungária Piackutató Intézet idei felmérésében.

Az intézet ezer 15 éven felüli állampolgár körében végzett felmérést arról, hogy az elmúlt évtizedekre visszagondolva, szerintük mikor voltak a legboldogabbak az emberek Magyarországon. Az iskolázottsági szint emelkedésével csökken a rendszerváltást megelőző időszakot boldogabbnak tartók aránya. A diplomások több mint fele, az érettségivel rendelkezők közel 60 százaléka, az általánost, illetve szakmunkásképzőt végzettek pedig körülbelül 65 százaléka gondolja vidámabbnak a szocializmus éveit.

Az adatok szerint az életkor előrehaladtával szépülnek az emlékek az 1989 előtti évekről. Erre utal, hogy az 50 éves és idősebb korosztályban a válaszadók 80 százaléka a rendszerváltás előtti időket tekinti boldogabbnak. A 40-49 évesek csaknem háromnegyede, a rendszerváltást iskolásként és fiatal felnőttként átélők 55 százaléka ért ezzel egyet. A legfiatalabb korosztály (a 15-29 évesek) körében ez az arány már csak 24 százalék.
Az MTI tájékoztatása szerint a vizsgálatokat 2001-ben és 2008-ban is elvégezték, ennek alapján 2001-ben a válaszadók több mint fele, hét évvel később már 62 százaléka vélte boldogabbnak a múlt rendszerben eltöltött éveket. A megkérdezetteknek mindössze 17 százaléka gondolta úgy az első felméréskor, hogy a rendszerváltás utáni idők jobbak voltak, ez az arány 2008-ban 14 százalékra apadt.

A második világháború előtti idők iránt nosztalgikus érzéssel a megkérdezettek 11 százaléka viseltetett 2008-ban. Főként a budapestiek gondolkodnak így és a rendszerváltás utáni éveket is ők tekintik boldogabbnak - áll a felmérésben.




Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés