hirdetés
hirdetés
2024. április. 25., csütörtök - Márk.
hirdetés

Tudománytörténet: könyvajánló

Ahmed Zewail: A fáraók földjének Nobel-díjasa

Ahmed Zewail 1946-ban Egyiptomban született, de doktori tanulmányait már az Egyesült Államokban folytatta. Jelenleg a Caltech oktatója, ahol 1990 óta a kémiai fizika Linus Pauling professzora. 1999-ben megkapta a kémiai Nobel-díjat, mert kísérletileg bizonyította, hogy gyors lézerek alkalmazásával lehetséges az atomok megfigyelése, miközben azok a reagáló molekulákban átrendeződnek.

„A könyv három nagy témája: az élet, a tudomány és jövő – ahogy én látom” – írja a szerző.

Az élet: az ő élete, ahogy a kis Ahmed a Nílus menti városkából Alexandriába jut, onnan egyenest Kaliforniába, a híres-neves Caltech Egyetemre, ahol egy nagyszerű tudóscsapat tagjaként a molekuláris történések, az elemi reakciók megfigyelésével foglalkozhat.

A tudomány: az ő tudományát femtokémiának hívják, mivel a femto a 10-15, azaz a milliomod milliomodjának ezredrészének kifejezésére szolgál, s az ilyen parányi idő alatt lezajló molekuláris folyamatok tudománya a femtokémia. Az ebben a röpke időtöredékben alig létezők kimérése, viselkedésük megértése elismerésre méltó. Nobel-díjra is.

A jövő: a különleges életpálya tapasztalatai alapján vázolja a jövőt, ami az egyiptomi múlt és jelen, illetve az amerikai high-tech tudomány között feszül. Nekünk magyaroknak különös és ritka ez a nézőpont, de jó tudnunk, hogy neves tudósok hazájaként tart bennünket számon.

Regényes életút, értő magyarázat a molekuláris világ történéseiről és egy jövőkép „világrendetlenségről” és tennivalókról.


Fordította: Keszei Ernő (az ELTE Fizikai Kémia Tanszékének vezetője) és Rozsnyói Pál

 

medicalonline.hu

forrás: Typotex kiadó

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés